Njemačka predvodi inicijativu unutar Europske unije kojom se pokušava kazniti turskog premijera Erdoğana za njegovu reakciju na prosvjede u Istanbulu tako što bi se Turskoj blokiralo otvaranje novog poglavlja u pregovorima s EU, predviđenog za sljedeću srijedu. Turska nije otvorila nijedno novo poglavlje s EU u prošle tri godine, do petka je bilo predviđeno da sljedeći tjedan otvori poglavlje o regionalnoj politici, no njemački veleposlanik u EU usprotivio se tome i blokirao odluku.
Turski ministar europskih poslova Egemen Bağış optužio je kancelarku Angelu Merkel da koristi tursko pitanje u svojoj kampanji za jesenske parlamentarne izbore u Njemačkoj, no jučer je službeni Berlin priopćio da je turski veleposlanik u Njemačkoj pozvan na razgovor kako bi objasnio neprimjerene optužbe iz Ankare. Turska je otvorila pregovore s EU istoga dana kad i Hrvatska, u listopadu 2005., no dosad je otvorila 13 i zatvorila samo jedno poglavlje.
Osam poglavlja je potpuno blokirano zbog spora oko Cipra, koji je u Europskoj uniji od 2004., ali kojeg Turska ne priznaje. Austrijski vicekancelar Michael Spindelegger prošlog je tjedna upozorio da bi nastavak represije turskih vlasti prema prosvjednicima mogao škoditi odnosima Turske i EU. Turski ministar Bağış izjavio je kako EU treba Tursku više nego što Turska treba Europsku uniju. Upozorio je da bi odnosi Turske i EU mogli doseći “točku s koje nema povratka” te da bi, ako treba, Turska mogla reći “ne” Europi. U pregovorima nije bilo pomaka dijelom i zato što Francuska nije željela da u Uniju ulazi zemlja koja, prema mnogima, ne pripada Europi.
>>\'Erdogan je podijelio Tursku, na rubu smo građanskog rata\'